Šiaurės Europos šalių jaunimo (iki 17 m.) ir jaunių (iki 15 m.) vaikinų vandensvydžio čempionatas vyko Kuopio mieste (Suomija).

Abi Lietuvos rinktinės iš Suomijos grįžo su medaliais: U17 rinktinė, vadovaujama vilniečio Nerijaus Papaurėlio ir elektrėniškio Antono Sugoniako tapo čempione, o U15 rinktinė  (tr. vilnietis Tadas Pašukas ir kaunietis Artūras Šimanskas) – vicečempione.

Čempionų komandai atstovavo Vilniaus, Kauno, Alytaus ir Elektrėnų žaidėjai bei Paulius Gabrys iš Anglijos.

Jaunimo grupėje dalyvavo Suomijos, Danijos, Lietuvos ir Švedijos rinktinės, o jaunių – šių keturių šalių ir Latvijos bei Estijos rinktinės.

Estai ir latviai debiutavo šiame turnyre.

„Mūsų regiono vandensvydis plečiasi, komandų daugėja. Latviams dar sunkoka būti lygiavertėmis konkurentėmis, tačiau kitos šalys demonstruoja nemažą progresą, dirbti kviečiasi trenerius iš kitų valstybių. Tarkime, Danijos jaunimo rinktinę treniruoja prityręs Rumunijos specialistas.

Jaunimo grupėje visos komandos buvo labai konkurencingos.

Šiam čempionatui buvome neblogai pasirengę: birželio mėnesį dalyvavome Europos jaunimo čempionato atrankos turnyre, o spalio mėnesį – Europos tautų taurės turnyre. Mūsų rinktinė, po pandemijos į baseinus grįžusi pavasarį, vasarą irgi intensyviai treniravosi. Komanda buvo neblogai susižaidusi“, – papasakojo  N. Papaurėlis.

Čempionate buvo žaidžiama ratų sistema, visos komandos susitiko tarpusavyje.

Pirmieji varžovai buvo švedai. Du kėlinius vyko apylygė kova. Tačiau trečiame kėlinyje po greitų kontratakų mūsiškiai atitrūko 6 įvarčiais ir rungtynes laimėjo 21:10.

Danai buvo nugalėti 14:8. Nuo varžovų mūsų rinktinė atitrūko antrame kėlinyje, kai įsiveržė į priekį 5:1.

Lietuvos U17 rinktinei pačios sunkiausios rungtynės ratų sistemoje buvo su suomiais.

Baigiantis rungtynėms ir mūsų rinktinei pirmaujant 1 įvarčiu, varžovai savo vartininką pagal naujas taisykles bandė įtraukti į ataką.

Kiekybinė persvara buvo suomių pusėje, tačiau jų ataka buvo nesėkminga. Pačią paskutiniąją sekundę mūsų rinktinė pasiuntė kamuolį į tuščius varžovų vartus ir nugalėjo 10:8.

Finalinis susitikimas laimėtas po baudinių serijos

Finale žaista su danais. Rungtynės buvo dramatiškos, pirmavo tai viena, tai kita komanda. Didžiausią dviejų įvarčių persvarą mūsų rinktinė pasiekė trečiame kėlinyje.

Rungtynės baigėsi lygiosiomis 11:11, o baudinių seriją 4:2 laimėjo Lietuvos jaunimo rinktinė.

Baudos metimus sėkmingai realizavo elektrėniškiai vidurio puolėjas Agnius Liupševičius ir Artiomas Citovičius, vilnietis Deividas Kunikauskas ir alytiškis Matas Platūkis.

Pasižymėjo mūsų vartininkas alytiškis Adas Dapkūnas, kuris atrėmė vieną danų mestą baudinį. Susitikimas laimėtas 15:13.

„Adas debiutavo Lietuvos jaunimo rinktinėje, tik paskutiniosiomis dienomis prieš išvykstant į čempionatą jis pakeitė traumuotą vartininką kaunietį Marką Misailovą, kuris nevyko į Suomiją. Alytiškį Suomijoje aplankė didelė sėkmė: jis tapo ne tik Baltijos šalių čempionu, bet ir buvo pripažintas viso jaunimo turnyro naudingiausiu žaidėju bei buvo apdovanotas prizu“, – pasidžiaugė N. Papaurėlis.

Finalinėse rungtynėse A. Liupševičius ir M. Platūkis pasiekė po 3 įvarčius.

Prieš čempionatą A. Liupševičius gydėsi rimtą traumą, tačiau greitai atsigavo ir turnyre žaidė naudingai. Iš viso čempionate jis pasiekė 9, o M. Platūkis – 10 įvarčių.

Rinktinės treneris gyrė ir vilnietį vidurio gynėją Jurą Ulindą, kuris pirmą pusmetį praleido dėl kelio traumos, o dabar prie komandos pergalės prisidėjo iš viso pelnytais 7 įvarčiais. Sumaniai rungtyniavo ir vilnietis Simone Calabrese (6 įv.), daug padėjęs rinktinei.

Treti turnyre – švedai.

Patryko Pašuko prizai

Praėjusiais metais dėl pandemijos Šiaurės Europos šalių čempionatas neįvyko, o 2019 metais Lietuvos U17 rinktinė buvo antra.

Rinktinės strategas N. Papaurėlis pripažino, kad jie šiemet buvo verti pergalės.

Jis ypač išskyrė trenerio Tado Pašuko sūnų Patryką Pašuką, kuris čempionate atstovavo Lietuvos jaunimo ir jaunių rinktinėms. Atstovaudamas U 17 rinktinei, jaunasis žaidėjas nežaidė tik vienerių rungtynių su suomiais.

Nepaisant didžiulio krūvio (per tris dienas jis sužaidė septynerias rungtynes), P. Pašukas finalines jaunimo rinktinės rungtynes su danais žaidė, vos pasibaigus jaunių kovoms.

Varžovai puikiai žaidžiantį mūsų sportininką ypač atidžiai dengė, tačiau P. Pašukas sugebėjo ;pelnyti 3 įvarčius, tiesa, neįmetė baudinio. Abejuose turnyruose Patrykas gavo prizus: U15 varžybose – naudingiausio žaidėjo prizą, o U17 – rezultatyviausio (16  įv.).

„Šiaurės Europos šalių čempionai 2018 metais laimėjo U15 turnyrą, tačiau dabartinėje U17 rinktinėje nebuvo net šešių tuomečių nugalėtojų. Keli žaidėjai dėl pandemijos metė vandensvydį, o komandos kapitonas Dominykas Gervickas tuo pačiu metu atstovavo Lietuvos nacionalinei vyrų rinktinei Europos tautų taurės turnyre Čekijoje“, – kalbėjo N. Papaurėlis.

Finalinis susitikimas – be dviejų geriausių žaidėjų

Jaunių turnyre (iki 15 m.) rinktinės iš pradžių buvo suskirstytos į du pogrupius po tris komandas.

Mūsų rinktinė pogrupyje nugalėjo Danijos (20:11) ir Latvijos (24:7) komandas ir pateko į pusfinalį.

Per šias rungtynes ypač pasižymėjo P. Pašukas: danų vartininką jis nuginklavo net 13 kartų, o latvių – aštuonis.

Susitikime su latviais 7 įvarčius pasiekė Mantvydas Steponavičius

Pasak rinktinės stratego T. Pašuko, pogrupio rungtynes gerai žaidė ir kauniečiai Deividas Švenčionis bei vartininkas Nidas Javorskis, vilniečiai Jonas Krivelis ir Antonas Jarmolkovičius.

Pusfinalyje susitikta su kito pogrupio antrą vietą užėmusia Suomijos rinktine. Varžovai nugalėti 20:12.

Finalinis susitikimas su švedais pralaimėtas 7:11 ir užimta antra vieta. Treti turnyre – norvegai.

„Nesėkmingai mums susiklostė pati rungtynių pradžia. Praleidome skausmingų įvarčių ir varžovų jau nepasivijome. Pritrūkome dviejų gerų žaidėjų elektrėniškio Luko Andrejaičio, kuris susirgo ir negalėjo išvykti į Suomiją, o po pusfinalio rungtynių netekome kauniečio Novydo Stučkos. Jis už brutalų elgesį negalėjo žaisti finalinio susitikimo. Švedams pavyko uždengti rezultatyvųjį Patryką Pašuką, prie kurio visą laiką buvo prisiklijavę jų gynėjai“, – pralaimėjimo priežastis pakomentavo T. Pašukas.

2019 metais Lietuvos jaunių rinktinė Stokholme laimėjo čempionatą, o šiemet turėjo tenkintis sidabru.

FOTO: LVF

Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info