Viačeslavas Belevcovas. FOTO: Elijus Kniežauskas

Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info

Pastaraisiais metais Lietuvos vandensvydžio sporto federacija teisėjauti šalies čempionato finalinėms rungtynėms kviečia arbitrus iš užsienio.

Šiemet finalinei dvikovai Alytuje teisėjavo tarptautinės kategorijos arbitrai iš Ukrainos – charkoviečiai Viačeslavas Belevcovas ir Svetlana Višnevskaja.

V. Belevcovas – gerai žinoma vandensvydžio figūra: teisėjavo Atlantos olimpinėse žaidynėse, Europos vasaros olimpinėse jaunimo žaidynėse Baku, o šiemet sausio ir kovo mėnesiais – Pasaulio lygos finalinėms vyrų ir moterų varžyboms Debrecene ir Budapešte.

Tai – ne pirmosios ukrainiečio rungtynės, kurias jis teisėjavo Lietuvoje. Teisėjauti  buvo kviečiams ne vieną kartą ir su dideliu malonumu atvykdavo.

„Esame dėkingi Lietuvos vandensvydžio sporto federacijai, kuri mus, ukrainiečius, dažnai pakviečia teisėjauti jūsų varžybose.

2018-aisiais Alytuje vadovavau Europos vandensvydžio čempionato atrankos rungtynėms, kuriose susitiko nacionalinės Lietuvos ir Olandijos rinktinės.

Teisėjavau dar tada, kai Kauno „Bangos“ komandoje žaidė ir SSRS jaunimo rinktinei atstovavo dabartinis Lietuvos nacionalinės rinktinės vyr. treneris Anatolijus Asajavičius. Puikiai esu pažįstamas ir su Jonu Čirūnu, Rolandu Vizgirda, Justu Liubertu, Nerijumi Papaurėliu“, – vardijo V. Belevcovas.

Jis mūsų šalies vandensvydžio legendą kaunietį J. Čirūną netgi pavadino savo mokytoju.

Mat sovietmečiu, kai ukrainietis pradėjo teisėjauti SSRS aukščiausiosios lygos čempionatuose, buvo dar jaunas ir patyręs J. Čirūnas per varžybas jam daug padėdavo, kartu aptardavo įvairiausius rungtynių niuansus.

„Jam iki šių dienų esu dėkingas už patarimus ir pamokas – iš Jono daug ko išmokau ir būdavau nuoširdžiai mokomas“, – pasidžiaugė įžymusis ukrainiečių arbitras.

V. Belevcovas jaunystėje irgi žaidė vandensvydį, atstovavo Charkovo „lokomotyvo“ klubui, o nuo 20 metų paėmė į rankas švilpuką ir pradėjo teisėjauti.

Būdamas 25-erių, jis tapo tarptautinės kategorijos teisėju, o su juo Alytuje teisėjavusi kolegė S. Višnevskaja tą kategoriją gavo 2008-aisiais.

Atlantos olimpinėse žaidynėse teisėjavęs ukrainietis atkreipė dėmesį, kad Lietuvos vandensvydis atsigauna ir žengia į priekį: patobulėjo mūsų komandos, rinktinės dalyvauja Europos įvairių amžiaus grupių čempionatų atrankos turnyruose, Europos tautų turnyre, Karpatų lygoje, kitose svarbiose tarptautinėse varžybose.

„Teisėjavau finalinėms Lietuvos čempionato rungtynėms ir mačiau, kokia  stipri „Žaibo“, komanda, turinti daug rezervo tobulėti, žaidėjai motyvuoti siekti dar daugiau. Finalinis mačas man patiko, rungtynės buvo atkaklios, tačiau teisėjauti nebuvo sunku“, – kalbėjo ukrainietis.

Svečias prakalbo apie tai, kad jų nacionalinė moterų vandensvydžio rinktinė, patekusi į Europos čempionato pagrindines varžybas Kroatijoje, liepos mėnesį planuoja atvykti į Kauną ir norėtų surengti bendras treniruotes, perteikti savo patyrimą bei sužaisti draugiškas rungtynes su Lietuvos merginų rinktine, žengiančia  pirmuosius žingsnius.

„Lietuvos vandensvydininkus nuolat kviečiame į Charkove vykstančias dukart olimpinio, pasaulio ir Europos čempiono Jurijaus Barkalovo taurės bei mero taurės varžybas.

Olimpiniam čempionui atminti turnyras, kurį rengia jo žmona,  yra labai gero lygio, suvažiuoja stiprios jaunimo komandos.

Tuose turnyruose yra dalyvavusios jūsų šalies  jaunimo ir nacionalinė rinktinės.

Mes draugaujame ir ateityje draugausime su Lietuvos vandensvydininkais. Mes, ukrainiečiai, nuo seno labai mylime Lietuvą“, – pasakojo V. Belevcovas.

Svečias apgailestavo, kad jau nebeliko jo „Lokomotyvo“ vandensvydžio komandos, yra tik Charkovo srities rinktinė.

Tačiau iki šių dienų neužgeso „Lokomotyvo“ vyrų tinklinis. Šiai komandai sovietmečiu atstovavo ir vilnietis Vasilijus Matuševas, kuris tapo Meksiko olimpiniu čempionu.

Svetlana Višnevskaja. FOTO: Elijus Kniežauskas